Şanlıurfa-Halfeti Turu

Şanlıurfa-Halfeti Turu

190 TL Kişi Başı Ücret

Şanlıurfa, tarihi geçmişi 9 bin yıl öncesine dayanan, Hz. İbrahim’in doğduğu, Hz. Eyyüb’ün yaşadığı, Hz. İsa tarafından kutsanan kent adeta bir müze şehir görünümündedir. Harran’ı gezerken 4000 yıl öncesinin solunduğunu hissetmemek, Atatürk Barajının suladığı Harran Ovası’nda ise yaratılan bolluk ve bereketi gözlemlememek mümkün değildir.

Şanlıurfa, tarihi geçmişi 9 bin yıl öncesine dayanan, Hz. İbrahim’in doğduğu, Hz. Eyyüb’ün yaşadığı, Hz. İsa tarafından kutsanan kent adeta bir müze şehir görünümündedir. Harran’ı gezerken 4000 yıl öncesinin solunduğunu hissetmemek, Atatürk Barajının suladığı Harran Ovası’nda ise yaratılan bolluk ve bereketi gözlemlememek mümkün değildir.

GAP – Güneydoğu Anadolu Projesi Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız
Urfa ilinin ilçeleri; Akçakale, Birecik, Bozova, Ceylanpınar, Halfeti, Harran, Hilvan, Siverek, Suruç ve Viranşehir’dir.

COĞRAFYA
Karacadağ Şanlıurfa’nın en yüksek noktasını teşkil eder. Güney yarısında ovalar yer alır. Şanlı Urfa’nın etrafında çok sayıda mağara; sarnıç; polye; dolin bulunmaktadır. (Kanlı Mağara; Dedenin Sarnıcı vb.)
Batıdan doğuya doğru Suruç; Harran; Viranşehir-Ceylanpınar; Halfeti; Hilvan ve Bozova Ovaları en önemli ovaları, Karacadağ; Tektek; Takırtukur; Susuz; Germuş; Nemrut; Şebeke; Arat dağları en önemli dağları, Fırat Nehri; Culap Suyu; Habur Nehri en önemli nehirleri ve Atatürk Baraj Gölü; Halil-ür Rahman Gölü; Aynzeliha Gölü de en önemli gölleridir.
Şanlıurfa iklimi karasal iklim özelliği gösterir. Yazları çok sıcak ve kurak; kışları bol yağışlı ve nispeten ılıman geçmektedir.

TARİHÇE
Şanlıurfa tarihinin Paleolotik çağa kadar uzandığı tespit olunmuştur. Kazılarda Neolitik çağ Kalkolitik çağ ve İlk Tunç çağına ait çok sayıda değerli eserler ele geçirilmiştir.
Bölge, Arami, Part, Roma, Bizans, Arap, Selçuklu, Selahattin Eyyubi, Moğol, Memlük ve Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır.

 • Varış Yeri
 • Kalkış
  Malatya Merkez Postane Önü
 • Kalkış Zamanı
  13 Nisan 2019 Saat 04:30 Buluşma, 05:00 Hareket
 • Dönüş Zamanı
  13 Nisan 2019 Saat 22:30 Malatya'ya dönüş
 • Yanınızda olması gerekenler
  Urfa'da Hava sıcak olduğundan yazlık kıyafetleri tavsiye ederiz.
 • Tura Dahil Olanlar
  Kahvaltı
  Lüks Araçlarla ulaşım
  Rehberlik Hizmetleri
  Seyahat Sigortası
  Sıra gecesi (Ekstra)
 • Tura Dahil Olmayanlar
  5 Yıldızlı Konaklama
  Giriş Ücretleri
  Havalimanı Transferi
1
Şanlı Urfa - Halfeti Turu
20 Nisan 2019 Cumartesi : Belirtilen yerde saat 04:30’da buluşma. Malatya Gölbaşı güzergahı ile Halfeti’ye hareket ediyoruz. Fırat Nehri’nin masmavi suları altında kalan tarihi dokusu ile sizleri büyüleyecek güzelliğe sahip Halfeti’de tekne gezimize başlıyoruz. Sular altında kalan Savaşan Köyü’ne ait evler ve sular altında kalan Camii’yi görerek Rumkale’nin yanıbaşından geçip eğlenceli tekne turumuzu tamamlayacağız. Halfeti’de vereceğimiz serbest zaman esnasında dar sokaklar arasında yürüyüş yapıp asma köprüye çıkabilirsiniz. Karagül’ü ile meşhur, Şanlıurfa’ya hareket. Öğle yemeği molası ardından Şanlıurfa'ya hareket..Şehir turunda görülecek yerler: Hz.İbrahim’in doğduğu mağara, Hz. İbrahim’in makamı Balıklı göl, Ayn-ı Zeliha gölü, Hz.Eyüp Peygamber makamı. Urfa kalesi: M:Ö. 240 yıllarında Osrhoene krallığı döneminde yapılmıştır. Tarihi Urfa çarşıları gezildikten vereceğimiz Harran’a hareket ediyoruz. Dünyada ilk göz ameliyatının yapıldığı tarihi Harran Üniversitesi kalıntılarının gezilmesinden sonra, Harran konikal evlerinin görülerek, uçsuz bucaksız Harran ovasının görülmesi ardından Sanlıurfa’da Akşam yemeği ve Sıra Gecesi (Ekstradır) ardında Malatya’ya hareket ediyoruz.
0.0
Genel0%
Konaklama0%
Paranın Değeri0%
Transfer0%
Varış Yeri0%
Yemek0%

POST A REVIEW

You don't have permission to register